რგოლისებრი შტამპი, როგორც წესი, მზადდება ნახშირბადოვანი სტრუქტურული ფოლადისგან, სტრუქტურული შენადნობი ფოლადისგან და უჟანგავი ფოლადისგან გაჭედვის, ჭრის, ბურღვის, თერმული დამუშავების და სხვა პროცესების მეშვეობით. რგოლისებრ შტამპში გამოყენებული მასალები და თითოეული დამუშავების პროცესი პირდაპირ გავლენას ახდენს მის მომსახურების ვადაზე, გრანულაციის ხარისხსა და გამოსავლიანობაზე. ნახშირბადოვანი სტრუქტურული ფოლადი ძირითადად შედგება 45 ფოლადისგან, რომლის თერმული დამუშავების სიმტკიცე ზოგადად HRC45~50-ია, ხოლო მისი ცვეთამედეგობა და კოროზიისადმი მდგრადობა დაბალია, რაც ძირითადად გამორიცხულია; შენადნობი ფოლადი ძირითადად შედგება 20CrMnTi მასალისგან, რომელიც ექვემდებარება ზედაპირულ თერმულ დამუშავებას, როგორიცაა ზედაპირის კარბურიზაცია. დამუშავების სიმტკიცე HRC50-ზე მეტია და აქვს კარგი ყოვლისმომცველი მექანიკური თვისებები. ამ მასალისგან დამზადებულ რგოლისებრ ყალიბს აქვს მაღალი სიმტკიცე და უკეთესი ცვეთამედეგობა, ვიდრე 45 ფოლადს, მაგრამ მისი ნაკლი არის ცუდი კოროზიისადმი მდგრადობა. მიუხედავად იმისა, რომ ერთრგოლიანი ყალიბის ღირებულება შედარებით დაბალია, მასალის ტონობით წარმოების ღირებულება უფრო მაღალია, ვიდრე უჟანგავი ფოლადის რგოლისებრი ყალიბის, როდესაც ის გამოიყენება და ამჟამად ის თანდათანობით ამოღებულია; უჟანგავი ფოლადის მასალა ძირითადად 4Cr13-ია. ამ მასალების სიმტკიცე და სიმტკიცე კარგია. თერმული დამუშავება ხორციელდება საერთო გამოწვით, სიმტკიცე HRC50-ზე მეტია და აქვს კარგი ცვეთამედეგობა და კოროზიისადმი მდგრადობა. აქვს ხანგრძლივი მომსახურების ვადა და ტონაზე რგოლური ყალიბის დაბალი ღირებულება.
4Cr13 მასალისგან დამზადებული რგოლისებრი შტამპის ხარისხის წყარო უნდა დაიწყოს ზოდიდან: 4Cr13 ფოლადის რგოლისებრი შტამპის ქიმიური შემადგენლობა (მასის წილი%) არის: C შემცველობა ≤ 0.36 ~ 0.45, Cr შემცველობა 12 ~ 14, Si შემცველობა ≤ 0.60, Mn შემცველობა ≤ 0.80, S შემცველობა ≤ 0.03, P შემცველობა ≤ 0.035; ფაქტობრივი გამოყენებისას, დაახლოებით 12% Cr შემცველობის რგოლისებრი შტამპის მომსახურების ვადა 1/3-ით ნაკლებია, ვიდრე 14% Cr შემცველობის რგოლისებრი შტამპის, სხვა დამუშავების იმავე პირობებში; ამიტომ, რგოლისებრი შტამპის ხარისხის წყარო ფოლადის ტბაა. აუცილებელია არა მხოლოდ იმის უზრუნველყოფა, რომ Cr შემცველობა იყოს 13%-ზე მეტი, არამედ იმის უზრუნველყოფაც, რომ ზომა და ფორმა აკმაყოფილებდეს ჭედვის მოთხოვნებს.
| ს/ნ | მოდელი | ზომაOD*ID*საერთო სიგანე*პლედის სიგანე -მმ |
| 1 | CPM მასტერი | 304*370*90*60 |
| 2 | CPM 21 | 406*558*152*84 |
| 3 | CPM16/25 | 406*558*182*116 |
| 4 | CPM A25/212 | 406*559*212*116 |
| 5 | CPM2016-4 | 406*559*189*116 |
| 6 | CPM3000N/CPM3020-4 | 508*659*199*115 |
| 7 | CPM3016-4 | 559*406*190*116 |
| 8 | CPM3016-5 | 559*406*212*138 |
| 9 | CPM3020-6/CPM3000W | 660*508*238*156 |
| 10 | CPM3020-7 | 660*508*264*181 |
| 11 | CPM3022-6/CPM7000/CPM7122-6/CPM7722-6 | 775*572*270*155 |
| 12 | CPM3022-8 | 775*572*324.5*208 |
| 13 | CPM7726-6 | 890*673*325*180 |
| 14 | CPM7726-8 | 890*673*388*238 |
| 15 | CPM7726-9SW | 890*672*382*239 |
| 16 | CPM7932-9 | 1022.5*826.5*398*240 |
| 17 | CPM7932-11 | 1027*825*455.5*275 |
| 18 | CPM7932-12 | 1026.5*828.5*508*310.2 |
| 19 | CPM7730-7 | 965*762*340*181 |
CPM 2016-4 CPM 3020-4 CPM 3020-6 CPM 3022-6 CPM 3022-8 CPM 7722-2 CPM 7722-4 CPM 7722-6 CPM 7722-7 CPM 7726-7 CPM 7730-4 CPM 7730-6 CPM 7730-7 CPM 7730-8 CPM 7930-4 CPM 7930-6 CPM 7930-8 CPM 7932-5 CPM 7932-7 CPM 7932-9 CPM 7932-11 CPM 7932-12 CPM 9636-7 CPM 7936-12 CPM 9042-12